Sprawozdanie - marzec 2019
- przez Promyczek
-
Odsłony: 1046
,,Marzec, marzec pięknie się wystroił
Teraz, teraz razem z dziećmi stoi
I gromadkę uśmiechniętą pyta:
Jakie dzisiaj święto?
Zapamiętaj sobie
Dzisiaj jest "Dzień Kobiet”
Wszystkie Panie duże i małe w radosnym nastroju obchodziły swoje święto. Zostały obdarowane przez naszych chłopców życzeniami, uśmiechami i wiosennymi kwiatkami.
Z okazji tego szczególnego święta, rozmawialiśmy o roli kobiet w życiu, o ich zadaniach i zajęciach. O tym, jak są dla nas ważne jak dobre, kochane, piękne i bardzo zapracowane!
Poznaliśmy zawody i prace, które często wykonują panie.
Jaki zawód wykonuje pani,
której zajęciem jest gotowanie?
Pani za sklepową ladą, kupujących grzecznie wita.
Tu odważy, tam domierzy, towar dobry, tani, świeży...
Panie kelnerki gości witają.
Na ciasteczko i mleczko
uroczo zapraszają...
,,Teatr to jest widownia i scena,
Niby nic magicznego w tym nie ma.
Aż do chwili, gdy nagle na scenie
Dziwnie zacznie się działać przedstawienie.
Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze
Czarodziejskie jest to, na co patrzę.
Gdy się tylko podnosi kurtyna,
To od razu czar działać zaczyna
Każda bajka się staje prawdziwa.
Gaśnie światło i scena ożywa.
Wszystko może się zdarzyć na scenie,
Działa czar, póki trwa przedstawienie.’’
W marcu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Dowiedzieliśmy się, czym jest teatr i po co on jest? Dlaczego teatr jest nazywany miejscem magicznym... Uważnie przyglądaliśmy się ilustracjom związanym z teatrem. Dowiedzieliśmy się, gdzie mieści się scena, kurtyna, gdzie są kulisy a gdzie widownia, kim jest widz, aktor, sufler, charakteryzator... Poznaliśmy rodzaje teatrów i wiele pojęć z nim związanych.
Bawiliśmy się kukiełkami i malutkimi pacynkami. Bardzo chętnie wcielaliśmy się w różne role, bajkowe postacie i z wielkim zaangażowaniem tworzyliśmy swoje scenki i teatralne spektakle. Doskonali z nas aktorzy!
Mieliśmy okazję zobaczyć niezwykle interesujący teatrzyk cieni... Z wielką przyjemnością rozwiązywaliśmy zagadki... Kto się ukrył za parawanem?
Praca plastyczna była również powiązana tematycznie. Wykonaliśmy teatralną scenę z prawdziwą kurtyną i aktorami. Naszym kolejnym zadaniem było dołączyć do postaci wilka trzy świnki w formie stempli i na końcu pastelami pokolorować obrazek.
Bajkę pt. ,,Trzy świnki’’ mogliśmy oglądać na scenie naszego ,,Zajączkowego’’ teatru...
Najpierw jednak musieliśmy udać się do kasy, by zakupić bilet na to wyjątkowe wydarzenie...
Znaleźć swoje miejsce, by wygodnie zasiąść i obejrzeć przedstawienie...
Dawno temu w małym domku, mieszkały z mamą trzy małe świnki. Kiedy były już duże, mama wysłała je w świat, aby poszukały szczęścia w życiu...
Świnki przemierzały świat i poszukiwały miejsca, gdzie będą mogły zbudować dom.
Kiedy znalazły dla siebie odpowiednie miejsce, każda z nich wybudowała sobie dom. Pierwsza świnka przygotowała swój domek ze słomy. Druga świnka wykorzystała drewno i konstruowała swój domek dłużej niż siostra. Natomiast trzecia świnka zbudowała domek z cegieł. Praca była trudniejsza i dłuższa...
Pewnego dnia do okolicy, w której mieszkały małe świnki, zawitał zły wilk...
Mała świnko, mała świnko, uchyl drzwi, pozwól wejść mi do środka.
Świnka wyjrzała przez okno i kiedy zobaczyła wilka, odpowiedziała:
- Nie, nie otworzę ci drzwi, odejdź!
Wilk odrzekł na to:
- Otwórz, bo się zdenerwuję, a wtedy nadmę się i dmuchnę tak mocno, że nie będziesz już miała domu.
Mała świnka bardzo się przestraszyła, ale drzwi nie otworzyła.
Wilk nabrał powietrza i dmuchnął z całych sił. Domek rozleciał się na kawałki. Biedna świnka bardzo się bała. Żeby się ratować, uciekła do drugiej siostry.
Ale i tamten domek nie był zbyt wytrzymały. Coraz bardziej głodny wilk znowu zaczął dmuchać. Niestety, domek z drewna zawalił się.
Małe, przerażone świnki postanowiły ukryć się u trzeciej siostry. Wilk przyszedł do następnego domku, licząc na wypróbowany sposób... Nic z tego. Wilk dmuchał coraz mocniej i mocniej, ale domek nadal stał na swoim miejscu...
,,Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się wioska a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach...’’
Terapeutyczną bajką "Na wiejskim podwórku" Tatiany Jankiewicz rozpoczęliśmy kolejny tydzień naszych zajęć. Poznaliśmy różne zwierzęta zamieszkujące w wiejskich gospodarstwach.
Oglądaliśmy je na kolorowych ilustracjach, słuchaliśmy wierszyków, krótkich bajeczek i piosenek.
Nasza ulubiona to ,,Stary Donald farmę miał’’ , ,,Kaczuchy’’ i ,,Koniki’
Noga goni nogę
Bujają koniki
Stukają kopytka
W rytm muzyki
Jedna noga tupie: tup, tup, tup
Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk
Konik skacze sobie: hop, hop, hop
Koniku w drogę! Wioooooooooooo!
Bardzo lubimy naśladować zwierzątka, ich sposób poruszania się i wydawane przez nie odgłosy. Z dużą satysfakcją wykonaliśmy wszystkie ,,gospodarsko-rolnicze zagadki’’
i z przyjemnością bawiliśmy się figurkami zwierząt.
21 marca przywitaliśmy nową porę roku Wiosnę!
Podziękowaliśmy pani Zimie, wyprowadzając grzecznie symbolizująca ją Marzannę. Pożegnaliśmy się też z topniejącym bałwankiem, pozwalając spłynąć mu z nurtem rzeki... Do zobaczenia za rok.
Zawołaliśmy głośno ,, Wiosno! Wiosenko! Gdzie jesteś, powiedz nam...
I pojawiła się wiosna! Wszędzie zrobiło się zielono i radośnie, bo słoneczko zaczęło grzać i świecić coraz mocniej. Obdarowała nas Wiosenka pięknymi kwiatuszkami i zaśpiewała razem z nami...
,,Zielona trawa, zielony mech, zielona żaba rechu, rechu rech...’’
,,Przyszła Wiosna, przyszła Wiosna uśmiechnięta i radosna.
Złote włosy rozpuściła, oczka w rosie swe umyła.
I motyle z biedronkami tańczą między kwiatuszkami... ‘’
Na naszej magicznej łące zrobiło się wesoło i bardzo kolorowo! Zakwitły pierwsze wiosenne kwiatki, przyleciały motylki, pszczółki, biedroneczki i pojawiły się żabki w towarzystwie bocianów. A my z ochotą rozwiązywaliśmy przyrodnicze zagadki i z ciekawością wsłuchiwaliśmy się w odgłosy wiosny oraz opowiadania o bardzo głodnym misiu, który obudził się z zimowego snu.