Wpływ słów na rozwój emocjonalny dziecka

Wpływ słów na rozwój emocjonalny dziecka

Każde słowo, które wypowiadamy, ma wpływ na innych, zarówno to życzliwe jak                   i nieżyczliwe. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość jak komunikacja działa na dzieci i jak można budować empatyczne, wspierające środowisko. Życzliwe słowa działają jak narzędzie budujące poczucie własnej wartości dziecka. Kiedy mówimy do dziecka w sposób pełny wsparcia, zachęty i zrozumienia, budujemy przekonanie, że jest ważne i akceptowane. Życzliwe komunikaty uczą dzieci empatii wobec innych.

Niestety, nie zawsze jesteśmy świadomi, jak duży wpływ na innych mają nasze słowa. Zbyt krytyczne, niecierpliwe lub ironiczne komentarze mogą na długo zapaść w pamięć dziecka i wpłynąć negatywnie  na jego rozwój emocjonalny. Zamiast budować poczucie wartości niewłaściwe słowa mogą je osłabić.

Świadome stosowanie słów, unikanie krytyki i nauka wyrażania emocji to kluczowe elementy wspierania rozwoju emocjonalnego dzieci.

Te słowa ranią:

- Nie płacz. Nic się nie stało!

- Nigdy nie słyszysz!

- Zawsze rozrabiasz!

- Bądź cicho!

- Czemu znowu płaczesz!

- Ubieraj się szybko!

  Słowa te obniżają poczucie własnej wartości. Budują przekonanie, że jestem gorszy. Wywołują poczucie niespełnienia, tłumią emocje, zawstydzają, wzmacniają lęk przed popełnieniem błędu.

Te słowa wspierają

- Kocham Cię

- Rozumiem, że jest Ci przykro

- Wiem, że to trudne, ale widzę, że się starasz

- Jestem z Ciebie dumna

- Spróbujmy zrobić to razem

- Proszę, nie przerywaj kiedy mówię

- Widzę jak to Cię złości

Słowa te pozwalają zrozumieć dziecku, że to jego zachowanie może ulec zmianie, a nie ono jako osoba. Wzmacniają poczucie własnej wartości. Pokazują, że błędy są naturalnym elementem nauki. Doceniają wysiłek, a nie rezultat. Dają poczucie, że akceptujemy przeżywanie wszystkich emocji.