Wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka

Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?

 

Prawidłowy rozwój emocjonalny pomaga dziecku w radzeniu sobie w nowych i trudnych sytuacjach, komunikowaniu się  z rówieśnikami i dorosłym oraz nawiązywaniu pozytywnych relacji. Ważne jest, aby dziecko  nauczyło się nazywać i rozumieć swoje emocje. Wsparciem dla malucha w tym procesie są dorośli, szczególnie rodzice.

 

Oto kilka prostych przykładów jak pomóc dziecku w ułatwianiu, hamowaniu i ukierunkowaniu swoich emocji.

 

OKAZUJ WŁASNE EMOCJE, np. powiedz: „dzisiaj jest mi jakoś smutno – sama nie wiem dlaczego”, „cieszę się, że już jesteśmy razem”, „tak mnie ucieszyła twoja laurka, aż chce mi się klaskać”.

ZNAJDŹ CZAS NA WYSŁUCHANIE DZIECKA, gdy chce z tobą porozmawiać. Podkreśl, że jest to dla Ciebie bardzo ważne, np. „ to co mówisz, jest bardzo ciekawe, „ cieszę się, że mi to opowiadasz”. Mów o emocjach, jakie ci towarzyszą, jeśli odkładacie rozmowę na później: „ Porozmawiamy za chwilę, bo teraz jestem za bardzo zdenerwowana”.

NAUCZ DZIECKO SŁÓW WYRAŻAJĄCYCH KONKRETNE EMOCJE I STANY DUCHA, takich jak: szczęśliwy, smutny, podenerwowany, wściekły, przestraszony. Jak najczęściej używaj takich określeń w odniesieniu do własnych przeżyć.

ODRZUĆ WARTOŚCIOWANIE EMOCJI,  by dziecko nie czuło, że robi coś złego, gdy jest smutne lub podenerwowane. Akceptuj jego emocje: „Rozumiem, że masz prawo być smutny, bo zniszczyła się twoja ulubiona zabawka”.

MÓW DZIECKU, ŻE JEST DLA CIEBIE WAŻNE, że troszczysz się o niego, zależy ci na nim, myślisz o nim, kiedy jest w żłobku, i zaglądasz do niego, sprawdzając czy jest bezpieczne, gdy śpi lub jest chore.

CZYTAJ DZIECKU WZRUSZAJĄCE OPOWIADANIA, w których jest mowa o triumfie wytrwałości, konsekwencji. Nie wstydź się swoich emocji, gdy los bohaterów wyciska łzy z oczu. Wczuwaj się w role, dramatyzuj, zmieniaj głos, śmiej się i wzruszaj adekwatnie do sytuacji.

WPROWADZAJ DO ŻYCIA ELEMENT NIESPODZIANKI I TAJEMNICY. Opowiadaj o ważnym wydarzeniu w życiu swoich przyjaciół ( np. o ślubie) tak, jakby to była czarodziejska baśń.

OGLĄDAJ Z DZIECKIEM RODZINNE ZDJĘCIA, np. te zrobione tuż po jego urodzeniu, i opowiadaj, w jakiej sytuacji zostały zrobione ( w szpitalu, pierwszego dnia po powrocie do domu, kiedy zobaczyłaś jego pierwszy ząb). Powiedz jakie odczucia towarzyszyły ci w tych chwilach.

ROZMAWIAJCIE O WAŻNYCH WYDARZENIACH W ŻYCIU DZIECKA: jak się wtedy czuło? Co pamięta?.

ROZMAWIAJCIE O EMOCJACH ZWIĄZANYCH ZE ŚWIĘTAMI WAŻNYMI DLA MALUCHA, takimi jak: urodziny, pierwsze dni w żłobku, przedszkolu, Wigilii itp.

 

                                                                                                                                     Przygotowała:

                                                                                                                                     Bożena Regus