Problemy narządów intymnych małych dziewczynek
Pokutuje przekonanie, że problemy intymne to domena dorosłych kobiet. Tymczasem mogą się one przytrafić dziewczynkom - nawet w wieku niemowlęcym. Większość z nich bywa niezauważona przez rodziców. Dlatego bardzo ważne jest obejrzenie części intymnych u malutkich dziewczynek w czasie badań profilaktycznych przez pediatrę.
Infekcjom u małych dziewczynek sprzyja fakt, że nabłonek w ich miejscach intymnych jest wyjątkowo delikatny, bardziej podatny na uszkodzenia, urazy i zakażenia. Kobiecość dziewczynki nie posiada również zabezpieczenia w postaci owłosienia łonowego i kwaśnego odczynu pH.
Synechia - sklejenie warg sromowych.
Synechia objawia się zrośnięciem lub sklejeniem warg sromowych. Może być częściowa (wargi zrośnięte na pewnym odcinku) lub całkowita. Dotyczy w szczególności dziewczynek pomiędzy 1. a 3. rokiem życia, ale zdarzają się przypadki wystąpienia takiego zaburzenia także u kilkumiesięcznych niemowląt. Przyczyną jest stan zapalny, wynikający ze zbyt małego natłuszczenia i niskiej wilgotności okolic intymnych (organizm małej kobietki nie produkuje jeszcze wystarczającej ilości estrogenów). Niedostatecznie nawilżone wargi sromowe stają się cieńsze i bardziej podatne na mikrourazy (powodowane przez zbytnie przyleganie do siebie warg). W efekcie powstają małe ranki, które sprzyjają sklejeniu, a w konsekwencji - zrostom.
Zaniedbanie takiej sytuacji i dalszy brak nawilżenia może spowodować całkowite zrośnięcie. Sklejenie postępuje zazwyczaj od spoidła tylnego, niekiedy pozostawiając jedynie niewielki otworek dla odpływu moczu. To może skutkować zarzucaniem moczu do pochwy i utrudnieniem higieny sromu, a w konsekwencji - skłonnością do zakażeń pęcherza moczowego.
Należy udać się do ginekologa dziecięcego lub urologa dziecięcego. On zadecyduje, czy dziecko wymaga interwencji chirurgicznej (rozklejenie w znieczuleniu miejscowym) czy wystarczy smarowanie okolic intymnych maściami natłuszczającymi. Czasami też, gdy zlepianie nie przyczynia się do stanów zapalnych ani nie utrudnia oddawania moczu, lekarze zalecają po prostu wzmożoną higienę intymną. Podczas smarowania maściami należy masować zlepioną błonkę i delikatnie rozchylać wargi sromowe.
Jedyne więc, co mogą robić rodzice w celu jej zapobiegania, to dbanie o prawidłową pielęgnację okolic narządów płciowych i okolicy pieluszkowej.
Torbiele jajników.
Z uwagi na częstsze niż dawniej zlecanie badania USG w okresie noworodkowym, wzrosła liczba przypadków wykrywania torbieli jajników u małych dziewczynek. Ich powstanie jest związane ze zwiększonym wydzielaniem hormonów (gonadotropin) w pierwszych tygodniach po narodzinach.
Torbiele stopniowo samoistnie zanikają (w przeciągu kilku miesięcy), ponieważ stężenie hormonów osiąga szczyt pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia, później zaś maleje. Jeśli następne badanie USG (po kilku tygodniach) potwierdzi zmniejszanie się torbieli, wystarczy stała obserwacja i wykonywanie kontrolnych badań. Jeśli torbiele się nie zmniejszają po kilku miesiącach lub mają więcej niż 5 cm wielkości, konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna.
Zarośnięta błona dziewicza.
Jest jedną z najczęstszych wad narządów płciowych u dziewczynek, jednak jest ona też późno rozpoznawana, gdyż na ogół dopiero w wieku dojrzewania.
Wada ta polega na braku fizjologicznego otworu w błonie dziewiczej lub powstaniu wielu małych otworów. Powstała w ten sposób niedrożność zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu: wydzieliny pochwowe m.in. krew miesiączkowa nie mogą wydostawać się na zewnątrz organizmu. A to powoduje powikłania np. tworzenie się krwiaków, guzów, zaburzenia w oddawaniu moczu, powstawanie endometriozy i zaburzenia płodności.
Wadę tę również niweluje się chirurgicznie. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana i wyleczona, tym lepiej.
Drogie mamy, to do Was należy przede wszystkim uważne dbanie o higienę okolic intymnych waszych córeczek. Pamiętajcie, podczas wizyty u pediatry wprost poproście o obejrzenie tej części ciała Waszego dziecka.