5 chorób przenoszonych przez zwierzęta domowe
Jak się przed nimi chronić?
Bezwarunkowa miłość kota lub psa poprawia stan zdrowia właściciela i zmniejsza u niego poziom stresu. Co więcej, spacer z pasem obniża ryzyko nadwagi. Jednak futrzasty przyjaciel może też przenosić choroby. Choroby przenoszone przez zwierzęta na ludzi nazywa się chorobami odzwierzęcymi. Oto pięć najgroźniejszych z nich.
Toksoplazmoza
Ta choroba dotyczy przede wszystkim właścicieli kotów. Jej nazwa pochodzi od pasożyta, który ją wywołuje – od Toxoplasmy gondii. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku osób o osłabionym systemie odpornościowym. Mogą u nich wystąpić napady drgawek lub poważne infekcje układu nerwowego (zapalenie mózgu).
Kobiety w ciąży również powinny mieć się na baczności. W 30% przypadków toksoplazmoza przenosi się na płód, co podnosi ryzyko poronienia i wystąpienia chorób wrodzonych (infekcji oczu, utraty wzroku i słuchu, upośledzenia umysłowego).
Kot odgrywa rolę gospodarza w procesie rozmnażania pasożyta, który dostaje się do organizmu zwierzęcia wraz z zarażonym mięsem lub w wyniku kontaktu z ptakami, myszami i szczurami będącymi nosicielami choroby.
Zarażenie tym pierwotniakiem może nastąpić także poprzez wdychanie kurzu, który wszedł w kontakt z odchodami kota. Dlatego też nie należy zbliżać głowy do żwirku w kuwecie kota przy jej opróżnianiu. Jeżeli nie masz wyboru, zakładaj okulary ochronne lub maskę, które zakryją nos i usta.
Jeśli Twój kot mieszka w mieszkaniu i nigdy nie je surowego mięsa, ryzyko wystąpienia choroby jest zerowe.
Salmonelloza
Zarażenie salmonellozą najczęściej następuje poprzez zakażony pokarm. Jednak mogą ją również przenosić zwierzęta, zwłaszcza żółwie i jaszczurki, a także psy, koty, ptaki i konie.
Objawy salmonellozy utrzymują się około tygodnia i zalicza się do nich wymioty, biegunkę, gorączkę i bóle brzucha.
Jeśli masz podejrzenia, że Twoje zwierzę może być zarażone, weterynarz będzie w stanie wykonać testy na obecność choroby. W tym przypadku najlepiej myj ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem.
Ornitoza
Tę infekcję łapie się bezkontaktowo – wystarczy wdychanie lotnych cząsteczek pochodzących z wyschniętych ptasich odchodów. Niektóre ptaki domowe, na przykład papugi, mogą być nosicielami ornitozy.
U człowieka ta choroba powoduje bóle mięśni, gorączkę i dreszcze.
Aby uniknąć zarażenia, regularnie myj klatkę dla ptaka, zakrywając oczy, nos i usta dla ochrony.
Jeśli podejrzewasz, że zwierzę może mieć ornitozę, weterynarz będzie w stanie wyleczyć chorobę.
Choroba kociego pazura
Pchły przenoszą chorobę z kota na kota. Ludzie mogą się nią zarazić przez zadrapanie lub ugryzienie.
U człowieka objawy są zbliżone do symptomów grypy, a powikłania mogą być dość poważne (na przykład uszkodzenie zastawek serca).
Aby zmniejszyć ryzyko złapania infekcji, sprawdzaj regularnie, czy Twój kot nie ma pcheł. W celu pozbycia się tych małych insektów, zmieszaj 5 kropli olejku lawendowego z trzema łyżkami stołowymi wody i nasmaruj płynem obrożę kota.
Unikaj zabaw, podczas których kot może Cię podrapać, a jeśli dojdzie do zadrapania, przemyj szybko ranę wodą z mydłem.
Nicienie
Szczeniaki i małe koty często przenoszą larwy i jaja nicieni. Znajduje się je także w odchodach zwierząt.
Zarażenie nicieniami nie jest groźne, jednak u niektórych osób mogą wywołać uszkodzenia oczu i nerwów.
Odrobaczenie zwierzęcia w pierwszych tygodniach życia jest niezwykle ważne. W tym celu należy udać się do weterynarza. Istnieją także preparaty na bazie roślin (czosnku, goździków, miodli indyjskiej, ruty zwyczajnej) zwalczające pasożyty, które zagnieździły się w jelitach. Preparaty rozcieńcza się w wodzie lub dodaje do pokarmu podawanego kotu lub psu.